1024-річчя хрещення Русі-України в Тернополі

27 липня в парку ім. Т. Шевченка біля пам’ятного хреста, встановленого на честь 1020-річчя Хрещення Русі-України, відбувся міжконфесійний молебень до святого рівноапостольного князя Володимира й освячення води.

У молитовній зустрічі з нагоди тисяча двадцять четвертої річниці Хрещення Русі, яку очолили Високопреосвященніший владика і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк і Архієпископ Тернопільський і Бучацький УПЦ КП Нестор, взяли участь близько тридцяти священиків і більше ста п’ятдесяти віруючих різних конфесій. З очільників перших щаблів тернопільської влади був тільки міський голова Тернополя Сергій Надал. І можливо тому сьогодні від них не було жодних промов, що, власне, мені дуже сподобалося.

А після молебня і молитви до вірян звернулися владики Василій та Нестор. Пропоную стенограми їхніх промов.

 

Владика Василій:

Високопреосвященніший владика і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк— Високопреосвященніший владико, всесвятіші і всечесніші отці, дорогі представники влади, дорогі брати і сестри. Ми сьогодні зібрались тут, біля цього пам’ятного хреста, щоб відправити молебень і посвятити воду в пам’ять хрещення Русі-України, її хрестителя рівноапостольного князя Володимира Великого.

Володимир був сином київського князя Святослава. Народився він у 954 році, виховувала його мати батька — княгиня Ольга, яка повчала його християнських справ. Ті повчання, мабуть, глибоко запали в душу молодого юнака Володимира. Згодом вони зродили рясні плоди християнських чеснот. Він стає князем Новгорода, а згодом Києва і об’єднує всі слов’янські землі в одну могутню державу — Київську Русь. Зі всіх слов’янських держав лише Русь-Україна залишилася поганською. Болгари прийняли християнство в 854 році, чехи — в 928 році, поляки — в 966 році. Стояло питання: звідки прийняти християнство? Тоді роз’їхалися посли-бояри по всіх тодішніх країнах і, повернувшися з Греції-Візантії, не могли нахвалитися богослужінням, милим співом, додавши «якщо б грецька віра була недобра, то не прийняла б її княгиня Ольга, що славилася своєю мудрістю». Тоді князь Володимир подався під Корсунь, у Крим і там охрестився. В пізнішому часі в Дніпрі на Хрещатику хрестив люд Русі-України і Києва — це сталося в 988 році. Літописець Нестор оповідає, що мешканці Києва, старі й молоді, багаті і бідні радо спішили на ту надзвичайну урочистість, роздумуючи це так: «Якщо б нова віра не була добра, то князі і бояри не прийняли б її». Християнська віра швидко шириться по містах. Володимир звелів збудувати християнські церкви, призначив допомогу бідним та знедоленим, збудував їм притулки, лікарні для хворих. Нова віра навчила людей любити рідну землю і свою батьківщину. Він заснував школи при монастирях та церквах, він дав приказ, щоб давати десятину на утримання усіх церков.

Німецький мандрівник Дітмарк писав, що в 1018 році в Києві було 400 церков, а населення було від 50 до 70 тисяч. Хоча підкреслити, що в Лондоні в той час проживало тільки 30 тисяч, а в Гамбурзі проживало коло 40 тисяч. Отже, Київ був наймогутнішим городом Європи. Так прикро, коли чуєш сьогодні нехристиянські голоси, що в Тернополі забагато церков. Їх налічується — греко-католицьких і православних — коло тридцяти, а населення Тернополя — двісті двадцять тисяч, а в Києві тоді було шістдесят тисяч і було чотириста церков. У той час, коли Володимир приймав хрещення, ще не було поділу Христової церкви. Тоді християни Сходу і Заходу визнавали одну християнську віру, хоч мали різні церковні обряди і звичаї.

Пам’ятаймо про те, що ми є праправнуки великого князя Володимира, хрестителя Русі-України. Пам’ятаймо, що маємо безсмертну душу, що колись Господь покличе нас до Вічності і прийдеться нам здати рахунок за своє життя. Тож будьмо гідними синами і дочками великого рівноапостольного князя Володимира, хрестителя Русі-України, якого пам’ять в ці дні святкуємо. Слава Ісусу Христу!

 

Владика Нестор:

Архієпископ Тернопільський і Бучацький УПЦ КП Нестор— Ваше високопреосвященство, всечесні отці, шановний Сергію Віталійовичу, дорогі браття і сестри. Сьогодні ми на всеукраїнському і державному рівні святкуємо Хрещення Київської Русі-України. Святий рівноапостольний князь Володимир зробив справді велику і значну працю і було б помилкою казати, що святкування Хрещення України є якимось виключно церковним святом, яке не має значення для держави. Адже ми всі знаємо, що коли відбулося хрещення України, то Європа перестала сприймати наш народ, як якихось язичників, які вміють тільки забігати і захоплювати, грабувати чужі міста. А почалися справді спілкування, почалися дипломатичні стосунки, почалася торгівля Європи з українським народом, завдяки чому українців почали поважати в усьому світі.

Як вже правильно сказав владика Василій, Київ був наймогутнішим і найпотужнішим містом Європи і в цьому теж є велика заслуга святого рівноапостольного князя Володимира. Саме при ньому почали відкриватися не лише багато храмів, але й шкіл, не лише монастирів, які молилися за український народ — вони допомагали багатьом нужденним і стражденним людям. Святий рівноапостольний князь Володимир своєю великою державницькою політикою об’єднав увесь український народ навколо столиці — Києва. І хоча до цього було багато різних намагань розділити, роз’єднати українців, саме він зробив те, чого не вдалося його батькові і дідові: об’єднати Україну.

Сьогодні святий рівноапостольний великий князь Володимир об’єднав нас навколо святкування Хрещення України, тому що для нас це не повинно були лише згадкою про подію, яка була понад тисячу років тому. Для кожного віруючого українця, це повинно бути нагадуванням про те, що ми є християнами вже багато сотень років і що ми завдяки цьому повинні бути християнами не лише по імені, але і втілювати віру Христову в своєму житті: виконувати заповіді Божі, бути справді щирими і милосердними до людей, які нас оточуюють, мати тверду і непохитну віру у своєму серці. Часто останнім часом до нас приїжджають із-за кордону різні проповідники, для того, щоб сіяти в український народ віру в Христа. Нас не треба вчити, тому що церква в Україні вже понад тисячу років просвічує і настановляє людей. Лише потрібно всім нам згадати, що всі ми справді українці, справді християни: любити свій народ, любити свою землю і любити свою церкву так, як робив це святий рівноапостольний князь Володимир. Відкласти якісь особисті, партійні, чи професійні інтереси заради того, щоб в Україні був єдиний український народ, нерозділений по питаннях мови чи якихось партійних, щоб була в Україні єдина Помісна церква, яка буде твердо і могутньо стояти на захисті духовності нашого народу, а не багато церков, які, на жаль, часто штучно приводяться до різних конфліктів.

Нехай цей заповіт святого князя Володимира, його молитва буде для кожного з нас керівництвом до нашого життя і до нашого служіння Богові та українському народові. Нехай же за молитвами святого рівноапостольного князя Володимира буде нарешті в Україні єдність, мир, взаєморозуміння і щира любов до Бога. Слава Ісусу Христу!

 

Опісля владики окропили присутніх і всі могли напитися освяченої води і взяти її з собою.

Автор і редактор сайту Микола Василечко

Микола Василечко.

Світлини

Архієпископ Тернопільський і Бучацький УПЦ КП Нестор i Високопреосвященніший владика і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк Міжконфесійний молебень до святого рівноапостольного князя Володимира й освячення води Високопреосвященніший владика і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк освячує воду Чин освячення води Високопреосвященніший владика і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ Василій Семенюк освячує воду Архієпископ Тернопільський і Бучацький УПЦ КП Нестор освячує воду Чин освячення води Віруючі набирають освячену воду Катерина Калуш, Максим Черкашин, якого трохи облив свяченою водою Олександр Смик Набираємо освячену водичку Христинка Ратушняк

[Інф.: 28.07.2012. Оновл.: 13.03.2013]

Додати коментар

Перед тим, як додавати свій коментар ознайомтеся, будь ласка, з правилами коментування на цьому сайті.
Всі коментарі, що суперечать правилам, будуть вилучатися без попередження!


Захисний код
Оновити