Воробець Тамара. Вишиванка на весь світ

Поетична вишиванка

* * *

Я на всеукраїнському фестивалі вишиванок у Тернополі була вдруге. Та мене знову здивували колорит і різноманіття візерунків, мистецтво осучаснення традиційних строїв. На майстер-класах побачила і зрозуміла, що вишиття — справа копітка, окрім неабиякої творчості, вимагає терпіння, уваги, наполегливості і багато часу. А ще дивує, з якою невимушеною щирістю і простотою майстрині пояснюють журналістам, що, мовляв, усього цього навчитися неважко, варто спробувати і це стане їх улюбленою справою у вільний час.

Ще здивувала неабияка, я б сказала, усвідомлена цікавість дітей до вишиванки. Підлітки часто пояснюють, що купують вишиванку, бо це стильно, легко поєднувати з джинсами і водночас створюється ефект святкового одягу. Старше покоління розповідає про те, що вишиванка — це оберіг. Люди віком від 25-и переконують, що вишиванка — це український бренд. А діти… Діти всі ці думки та погляди акумулюють і виражають своїм ставленням до побаченого.

На майдані, де відбувався фестиваль, розпитувала дівчинку Тамару, про те, що їй подобається з вишиванок, що вона знає про символіку вишиття… Згодом вона ще раз підійшла до мене і дала аркуш паперу. «Я щойно написала вірш, — сказала. — Там усе, що я думаю про сьогоднішню подію, про українське вишиття».

Рядок з цієї поезії став заголовком цієї публікації. Прочитавши вірш 9-річної дівчинки, я зрозуміла: вишиванка для Тамари Воробець — це ідеологія. Пропоную до уваги читачів «ВЖ плюс» цей вірш про вишиванку.

Тамта Гугушвілі.

Я хочу, щоб до школи в вишиванці
По вулиці дівчата бігли вранці.
І добра, ніжна вчителька Оксана
Вбиралася у сукню вишивану.
На вікнах голубих — хрещаті штори
Закерував би наш директор школи.
І щоби ціле місто, все життя
Було у кольорових вишиттях.
Якби-то вишити на цілий світ сорочку!
Це кожному зробити по стібочку...
Щоб весь благословенний світ щоранку
Вбирався в українську вишиванку.
І вишита веселка над полями
Всміхалася б крізь сонце вишиване,
І небо вишилось волошками на ниві,
І ми б тоді усі були щасливі!

Тамара Воробець.

Джерело:
г. «Вільне життя плюс», №38 (15358) від 23 травня 2012 року.

[Інф.: 05.03.2013. Оновл.: 05.03.2013]