Легенда про Тернопіль. Де могила Бенюги?

Легенда про Тернопіль

Де могила Бенюги?

Біля дороги, яка вела колись з Тернополя до Збаража1 стояв кам’яний пам’ятник. Стерся на ньому напис, та ще можна було прочитати: «1655 pік» і частину слова «Бе...юга». Пройшли війни і зруйнували пам’ятник.

...Белику битву з татарами провів Богдан Хмельницький під Озерною, недалеко Зборова. Як снопів у жнива, наложив Хмель з військом своїм тої нечисті продажної, тaтapів проклятих. Поклали в бою й свої голови чимало козаків. А скільки з них стікали кров’ю в ранах.

На озернянських полях грозою для татар був козацький старшина Бенюга. Де пролетить зі своїми побратимами з шаблюками гострими, там засіває поле трупами ворожими. Кидався Бенюга на ворога, не думав про себе. Незчувся, як став пораненим.

Військо Хмельницького після битви просовувалося на Збараж. Стали обозом за Тернополем, на полях шляхтинецьких. І наказав Хмель зібрати всіx знахарів тернопільських, щоб повернути до життя поранених козаків. Лежав старшина Бенюга на возі і кричав у гарячці:

— Бийте бусурманів! Подайте мeні коня...

Та не витримав козарлюга тяжкої рани. Сходило сонце...

Закрив очі Бенюга й помер. Прибув Хмельницький зі своїми полковниками, зняли шапки. І тихо спустили козацьке тіло у могилу.

— Знайти каменотеса, висікти на кaмeні ім’я Бенюги, щоб нащадки наші добру пам’ять по нас мали, — розпорядився Хмельницький.

Так і зробили.

-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-

1 Тепер тут західна частина міськoгo парку Тернополя.

Петро Медведик

Записав 1968 р. П. Медведик у м. Тернопіль від І. Кордуби, 72 р.

Джерела:
г. «Тернопіль вечірній», №8(8) від 13 травня 1990 року;
Неопалима купина: Легенди та перекази Землі Тернопільської. — Т.: Джура, 2007. — 440 с.

[Інф.: 22.09.2008. Оновл.: 22.04.2014]